لودسل با تناژ بالا “ایران ساخت” شد

لودسل با تناژ بالا “ایران ساخت” شد

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نقل از ستاد خبری جشنواره ایران ساخت، زمانی خیلی از محصولات فولادی با توجه به نرخ پایین قطعات و ماشین آلات از خارج کشور وارد می‌شد، اما آغاز تحریم‌ها و محدودیت‌های اعمال شده باعث شد این قطعات با قیمت چند برابری به دست صنعتگران داخلی برسد اما این پایان کار نبود. جوانان خلاق و فناور ایرانی پا به میدان مبارزه گذاشتند و با بومی کردن محصولات نقش مهمی در اقتصاد دانش بنیان ایفا کردند.

تولید با یک سوم قیمت مشابه خارجی
یکی از این شرکت‌ها که توانست با بهره‌گیری از دانش متخصصان داخلی، بومی‌سازی محصولات را رقم بزند شرکت “کاوشگران زنده رود” بود. محسن فروردین یکی از مدیران این شرکت دانش بنیان می‌گوید، نوسانات نرخ ارز و تحریم برخی از کالاهای استراتژیک در حوزه صنعت، باعث شده است تا واردکنندگان به سازنده تبدیل شوند و مشتریان بزرگ صنعتی، تولیدکنندگان داخلی را مجدداً در فهرست خرید کالای خود قرار دهند. صنایع بزرگ ذوب آهن و فولاد سازی به عنوان یکی از واگن‌های اصلی لوکوموتیو صنعتی کشور، برای ادامه حرکت به طیف گسترده‌ای از قطعات و ماشین آلات نیاز دارند که در سال‌های نه چندان دور به صورت کامل از خارج از کشور وارد می‌شدند.
شرکت کاوشگران فن‌آور زنده رود یکی از مجموعه‌های دانش‌بنیانی است که با استقرار در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان از ابتدای تاسیس، تامین نیازهای این حوزه را به عنوان هدف کاری خود برگزید.

فروردین اظهار می‌دارد که با توجه به تحریم‌ها، برخی محصولات و قطعات مانند لودسل با تناژ بالا در لیست تحریم‌ها قرار گرفت. به همین خاطر متخصصین جوان این شرکت با طراحی و ارتقاء نمونه‌های موجود، برای اولین بار در کشور اقدام به ساخت لودسل با ظرفیت ۳ هزار تن کردند که در فرایند تولید فولاد کاربرد دارد.

وی می‌گوید که قیمت محصول مشابه خارجی بیش از ۱ میلیارد تومان است که این شرکت موفق شده با مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان آن را با همان کیفیت به مشتریان صنعتی خود عرضه کند. ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد گیلان و …. از جمله مراکز صنعتی هستند که این شرکت دانش بنیان محصول خود را به آن‌ها معرفی کرده یا قرارداد فروش را با آنان نهایی کرده است.
وی  همچنین درباره فرصت هایی که تحریم ایجاد کرده، می‌گوید: « پس از تحریم ها به خاطر افزایش قیمت محصولات خارجی ، واردات آن‌ها توجیه اقتصادی خود را از دست داد و این موضوع فرصتی ایجاد کرد تا شرکت‌های دانش بنیانی مانند ما، بتوانند نسبت به بومی سازی قطعات و ماشین آلات مورد نیاز اقدام کنند.»

او در ادامه اظهار می‌دارد: اگر مسئولین امر بتوانند با سیاست گذاری و تدبیر مناسب مشتریان بزرگ صنعتی را مجاب کنند تا شرکت‌های دانش بنیان مانند ما را در اولویت تصفیه حساب قرار دهند، این مسئله می‌تواند کمک بزرگی به ما باشد.